Det kom ett mail från Ragnvald Nilsson, sekreterare i Skelleftekretsen av Svenska Naturskyddsföreningen. Han funderar på att börja blogga och undrar hur man börjar. Det här var mitt svar:
Kul att du tänker börja blogga. Själv är jag ingen expert. Har läst bloggar länge nu (följer dem i min s k rss-läsare, se mer i vänsterspalten), men bloggar själv för första gången med den här gästbloggen åt Miljöaktuellt. Därför använde jag mig av verktyget Typepad. Det kostar några tior i månaden, men då behöver man inte kunna särskilt mycket om tekniken. Kan man det så tycker jag att WordPress verkar bra och snyggt (och är gratis). Populärast, lättast, och gratis verkar Blogger vara. Och vill man ha instruktionerna på svenska finns det också svenska varianter, som t ex webblogg.se.
Här nedanför lägger jag med några börja blogga-länkar jag hittat efter en snabbsökning. Det finns så klart många goda råd om bloggande (googla "goda råd om bloggande" eller liknande), men själv vill jag bara nämna tre saker som de kanske viktigaste: länkarna (länka mycket, så byggs nätet), kommentarfunktionen (helst omodererad, gör samtalet möjligt) och rss (så det blir lättare att följa bloggen).
Några länkar: Chadies goda råd. Annica Tigers text om att börja. InternetWorlds lista över verktyg. GP testar verktyg och lämnar råd. Tre olika Blogger-skolor (den sista lättast?).
Lycka till!
Comments